ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ

Niyet Hayır Akıbet Hayır

DÖRTKONAK MAHALLESİ(KÖYÜ)

 

NOT:KÖYÜN TANITIMINA KATKI SUNMAK İSTEYENLER..  
kazimatalik@gmail.com  
mail adresinden ulaşabilirsiniz.

DÖRTKONAK KÖYÜ:

Dörtkonak, Ankara ilinin Çamlıdereilçesine bağlı bir mahalledir.

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ankara iline 125 km, Çamlıdere ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Dörtkonak Köyünün eski adı Şayı’dır. Şayı, anlamına baktığımız Şayi kelimesine ulaştık. Şayi ise “Yaygın veya yayılmış söz, haber” bir de “Bir şeyin her noktasıyla ilgisi bulunan (pay)” anlamındadır. Dörtkonak, dört mahalleden adını almıştır. Şayı’nın ikincil anlamıyla adının buradan gelmiş olduğunu düşünmekteyiz. Günümüzde Dörtkonak Köyü, Kurt, Göl, Dedem Çayırı ve Şayı mahallerinden oluşmaktadır. 1840 yılı kayıtlarında Yabanabad Kazasına bağlı bir köydür. (Bu bölüm Taylan KÖKEN'in Ankara Çamlıdere Tarihi ve Arkeolojisi eserinden alıntıdır.)
Dörtkonak köyünün yedi mahalleden oluşmaktadır.(Her ne kadar yukarıda  Dörtkonak köyünün 4 mahalleden oluştuğu belirtilmiş ise de 7 mahalleden oluştuğuna dair bilgilerde mevcuttur.)

Bu mahalleler;
Şayı,
Göl (Resuller),
Kurt,
Dedem (Dedemçayırı),
Osmanfakı,
Emirali  
Derecik.

Mahalleler, Derecik deresinin ayırdığı iki yamaça yayılmış. Her bir mahalle birbirlerine yakın olmasına rağmen ayrı kümelenmiş durumda.Köyün bir özelliği de Ankara’nın sınır köylerinden oluşu. Ankara’ya 130 km, ilçeye de 20 km uzaklıkta. Köyün rakımı ise 1280 metre.

Köyün Cankurtaran civarlarında 1675 m yükseklikte yaylaları bulunmakta. Köyün üst tarafları Bolu il sınırları içinde kalıyor. Ankara-İstanbul otobanı köyün yakınından geçiyor, yolu köyün bu mahallesinden görmek olası.


Yorumlar - Yorum Yaz
@

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Hava Nasıl Olacak
Takvim
Üyelik Girişi