ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ

Niyet Hayır Akıbet Hayır

DOĞANLAR MAHALLESİ (KÖYÜ)

NOT:KÖYÜN TANITIMINA KATKI SUNMAK İSTEYENLER..  
kazimatalik@gmail.com  
mail adresinden ulaşabilirsiniz.


Doğanlar, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir mahalledir.

Ankara iline 124 km, Çamlıdere ilçesine 14 km uzaklıktadır.

Doğanlar Köyü ; Çamlıdere İlçesinin güney batısında yer almaktadır. İlçeye 14 km uzaklıkta olup köy yolunun tamamı stabilize asfalttır. Köy yolu tek girişlidir.
Mahallenin coğrafi yapısı dağlık ve engebelidir. Bu nedenle tarıma açık arazisi 60 hektardır. Mahallenin yerleşim alanı engebelidir. Orman Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre 31. madde kapsamında olduğu için köy, orman mahallesidir.

Köy ; nüfus itibariyle göç veren köylerimizdendir. Bunun nedeni mahallenin tarıma açık arazisinin azlığı ve üretime yönelik etkinliklerin yetersizliğidir. . Mahallede elektrik, şebeke suyu ve telefon mevcuttur. 

Doğanlar Köyü de göç veren köylerimizdendir. Ancak emekliye ayrılarak köye yerleşen köylülerin olduğu da söylenmektedir. 

Doğanlar Mahalleninde yaşayan nüfusun az olması sebebiyle sosyo-ekonomik yapı gelişmemiştir. Köylü geçimini hayvancılıkla sağlamaktadır. Mahallede yaşayan insanların bir kısmı emekli maaşı almaktadır. Mahallede 800 adet büyük baş hayvan ,1000 adet küçükbaş hayvan, 110 adet arı kovanı mevcuttur. Hayvancılık klasik metotlarla yapılmaktadır.

Mahallede hayvanların beslenmesi için yaylacılık yapılmaktadır. Mahallenin kendisine ait çıktığı yaylası vardır. Çit Yaylasına köylü Mayıs ayının başlarında gider, Haziran ayının ortalarında dönerler. Köylü hayvan besinlerinin bir kısmını kendi üretmekte, büyük bir kısmını da satın almaktadır.

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.


Yorumlar - Yorum Yaz
@

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Hava Nasıl Olacak
Takvim
Üyelik Girişi