ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ

Niyet Hayır Akıbet Hayır

Hafız Mustafa ÜNAL

 

HAFIZ MUSTAFA ÜNALDoğumu ve Eğitimi

 Hafız Mustafa Ünal, 1932 yılında Kızılcahamam İlçesininYakakaya Köyünde doğdu. Babası Ali Efendi, annesiEmine Hanımdır. Köyünde 3 sınıflı ilkokul vardı. Üçsınıflı ilkokulu köyündeki ilkokulda bitirdikten sonra, köyününimam-hatibinde Kur’an’ı Kerim’i yüzünden okumayave ilk dini bilgileri almaya başladı.1947 yılında Alpagut’lu “Büyük Hafız” ismi ile tanınanve yörede çok hafız yetiştiren Hafız Mehmet Yılmaz Yakakaya Köyüne geldi.Hafız Mehmet Yılmaz, Mustafa Ünal’ın babasının dostu idi. Bu nedenle onlarınevine misafir oldu. Bu ziyaretten sonra Mustafa Ünal hafızlık yapmak üzereAlpagut Köyüne gitti, hafızlığa başladı. 11 sayfaya kadar hafızlık çalışmasını HafızMehmet Yılmaz’da yaptı. 1948 yılında Hafız Mehmet Yılmaz’ın ölümü üzerineköyüne döndü. Köyünün yeni imam-hatibi, komşu Kızık Köyünden HafızAsım Çetinkaya’da hıfz çalışmasını sürdürdü. Asım Çetinkaya’nın bir başka köyeimam olarak, Yakakaya Köyünden ayrılmasından sonra 1949 yılında İstanbul’aNuruosmaniye Kur’an Kursu’na gitti. Kursun öğretmeni Hafız Hasan Akkuş,Nuruosmaniye Kur’an Kursu’nda yatılı öğrenci kapasitesi dolu olduğu için MustafaÜnal’ı Hacı Fahri Kığılı’nın yönetimindeki Kur’an Kursu’na gönderdi.Hafız Mustafa Ünal 1950 yılında hıfzını tamamladı. Bu arada Hafız YahyaEskişehirli’den Kur’an’ı Kerim’i usulüne uygun okuma dersleri aldı. NuruosmaniyeKur’an Kursu öğreticisi Hafız Hasan Akkuş’dan da iki ay kadar talim ve tecvitdersleri aldı. Beyazıt Camii’nde bir kısım arkadaşı ile birlikte hafızlık merasimleriyapıldı.1951 yılında Ankara’ya geldi. Ankara’ya geldikten sonra imam-hatip okulunaöğrenci olmak istedi. Fakat 5 sınıflı ilkokul diploması yoktu, yaş durumu bakımındanda bu okula öğrenci olması mümkün değildi. Bu nedenlerle imam-hatipokuluna öğrenci olamadı. 1952-1954 yılları arasında vatani görevini yaptı.1954 yılında dışarıdan imtihana girmek suretiyle beş sınıflı ilkokul diplomasını aldı.

Görevleri

Hafız Mustafa Ünal, 10.12.1954 tarihinde Ankara Müftülüğü’nce açılan imam-hatiplik imtihanına girdi. Bu imtihanda başarılı görüldü. Ankara Tacettin Camii imam-hatipliğine tayin edildi. 12.05.1960 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.Kendi isteği ile Ankara Yenimahalle Tepe Camii’ne nakledildi. 12.06.1961tarihinde Yenimahalle 5.durak Çavuşoğlu Camii imam-hatibi oldu. Bu camide aralıksız 1997 yılına kadar 26 yıl imam-hatiplik görevi yaptı. Vatani görev süresiile birlikte 44 yıl fiili hizmetten sonra 20.01.1997 tarihinde emekli oldu.Hafız Mustafa Ünal, İstanbul’da Kur’an kursu öğrencisi olduğu dönemlerde ramazan aylarında çeşitli ilçelerde ramazan mukabeleleri okudu. Ankara’daki görevleri süresince de Ankara’nın çeşitli camilerinde mukabele okumayı sürdürdü.

Evliliği ve Çocukları

Hafız Mustafa Ünal, Tacettin Camii imam-hatibi olduğu yıllarda NerminHanımla evlendi. Bu evlilikten Suat, Esat ve Ahmet Sami isimli üç oğlu dünyayageldi. Suat Ünal, Atom Enerjisi Kurumu’nda kimya mühendisi olarak çalışıyor.Esat Ünal da kimya mühendisidir ve özel bir şirkette çalışmaktadır.Hafız Mustafa Ünal, üçüncü oğlu Ahmet Sami’yi kendisi gibi hafız yapmakistedi. İstanbul Nuruosmaniye Kur’an Kursu’na gönderdi. Önce hafız olmasınısağladı. İmam-hatip okulunda öğrenci oldu. Bu okulun son sınıfında iken birkurban bayramında Nuruosmaniye Kur’an Kursu’nda birlikte hafızlık yaptığı arkadaşlarıile görüşmek üzere İstanbul’a gitti. Bayramdan iki gün önce arkadaşlarıile Karasu ilçesine balık tutmaya gittiler. Balık tutma sırasında, Hafız Ahmet Sami’nin ayağı kaydı ve bindiği kayıktan düştü. Başını kayığa vurdu, muhtemelen beyin kanaması sonucunda ve genç yaşında Yüce Allah’ın rahmetine kavuştu.Başta anne ve babası olmak üzere sevenlerinin üzüntü ve kederi ile cenazesi AnkaraYenimahalle Asri Mezarlığı’nda defnedildi. Ruhu genç yaşında ezberine aldığı Kur’an’ı Kerim’in nuru ile aydınlansın.

Genel Bir Değerlendirme

Hafız Mustafa Ünal, güçlü sesi ile okuduğu Kur’an’ı Kerim’le dinleyenlerin beğenisi kazanır. Okuyuş üslubu hocası Hafız Hasan Akkuş’u andırır. Cemaati, hemşehrileri ve meslektaşları arasında kendi halinde ve sakin kişiliği ile tanınır.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
@

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Hava Nasıl Olacak
Takvim
Üyelik Girişi