ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ

Niyet Hayır Akıbet Hayır

GÜNEY MAHALLESİ(KÖYÜ)


Güney
, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir mahalledir.

Ankara iline 138 km, Çamlıdere ilçesine 48 km uzaklıktadır.

Mahallenin Etrafı çam ormanı ile kaplı olup, Hayvanlarını otlatmak amacıyla GÜNEY KÖY ile birlikte 4 tane daha mahallenin kullandığı (Peçenek, Yılanlı, Çukurören ve Osmansin)Benli Yaylasına sahiptir.

GÜNEY, önceki yıllarda Çukurören Köyünün bir mahallesi olması hasebiyle aslı Güney Mahalledir. Sebebi ise Çukurören Köyüne göre konumunun güneyde olmasındandır.

Daha sonra Çukurören'den ayrılarak müstakil bir köy olmuş,son çıkan kanunla da Çamlıdere ilçesinin bir mahallesi olmuştur.


İlk olarak mahallenin gelenek ve görenekleri olarak sayabileceğimiz; düğünlerde sinsin ateşi yakılarak ateşin etrafında davul ve zurna eşliğinde sinsin oyunu oynanmasıdır.

Ayrıca askere gidecek gençlerin toplu şekilde asker davetlerine çağrılmaları,bayramlarda küçüklerin kendinden büyük olan her yaşlıyı bayramlaşması gelmektedir.

Ayrıca cenaze törenlerine mesâi yönünden sıkıntı yaşamayan herkes uzak yakın ayırt etmeksizin cenaze sahibinin acısını paylaşmak üzere âzamî katılım sağlanmaktadır.

Yaylacılık eskiden beri devam edegelen bir yaşam tarzı olmuştur.

Mahalleye özgü yemek ise kendine has bir yapımı ve tadı olan şeker ve unun ateşte kavrulmasıyla yapılan Höşmerim tatlısı,soğan ve yumurta ile yapılan Mıhlama ve sofraların değişmezi Bazlama ekmeği meşhur olanlarıdır

Mahallenin iklimi, bozkır bitki örtüsünün hakim olduğu karasal iklimdir.

Çevresinde ve özellikle yaylasında gür ormanların olması nedeniyle zaman zaman Karadeniz ikliminden karasal iklime geçiş özelliği de gösterir.

Mahallede çok kısıtlı da olsa tarım, hayvancılık ve mevsimlik olarak ormancılık faaliyeti yürütülmektedir.


Yorumlar - Yorum Yaz
@

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Hava Nasıl Olacak
Takvim
Üyelik Girişi