ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ

Niyet Hayır Akıbet Hayır

ELÖREN MAHALLESİ(KÖYÜ)


NOT:KÖYÜN TANITIMINA KATKI SUNMAK İSTEYENLER..  
kazimatalik@gmail.com  
mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Elören Köyü


Elören, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir mahalledir.Ankara iline 128 km, Çamlıdere ilçesine 18 km uzaklıktadır. Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.  Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalttır .
Eski adı “Alınviran” ve “Elviran” olan Elören Köyü, ilçenin güneydoğusunda, Kızılcahamam ilçe sınırında, Aluç Dağı’nın güneyinde ve 1779 metre rakımlı Çorakdağ Tepesi’nin güneydoğu plato düzlüğünde, Uzun Dere vadisine açılan Ekincik Dere yamacında, orman bitişiği köylerdendir. Bölgede çam, meşe, kavak ve çalı türü ağaçlar görülür.

Bölgede Çorakdağ Tepe (1779 m), Dazıdağ Tepe (1621 m), Eskiyayla, İncebel, Topraklık ve Söğütözü tepeleri, Karat, Tolubelen, Gölcük, Öküzyatağı, Dişlence ve Yalıncaklı sırtları, Karacakaya, Ekincik, Elmalı, Çaracık ve Kaynarcık derelerinin karıştığı Kayaarkası Deresi bulunmaktadır. Kayaarkası Deresi dar bir vadiden geçerek Alışlı Sırtı yakınlarında “Uzundere” adını alarak Kirmir Çayı’na karışır.

Elmalı, Yeşilköy (Kızılcahamam), Doymuşören (Kızılcahamam) ve Başören (Kızılcahamam) köyleri ile komşudur. İlçe merkezine 18 km uzaklıkta, alternetif ulaşım yolları olup, Kızılcahamam-Güdül karayoluna 15 km mesafededir. Yayla geleneği sürdürülmemektedir.

1463 yılı Ankara Tahrir Defteri’nde “Mud-rıb”a bağlı olan köy, 41 hanedir. 1530 yılı Ankara Tahrir Defteri’nde Yabanabad kazasına bağlı olan “Alın Viranı” Köyü, 77 hane, 57 mücerred, 1 imam, yaklaşık 447 nüfuslu, yıllık vergi hasılatı 3.000 akçe ve geliri sipahi tımarı olan büyük bir yerleşmedir.

1572 yılında Alınviran Köyü 290 hane, 26 mücerred ve yaklaşık 1476 nüfusuyla Yabanabad kazasının en büyük köyüdür. Köyde beş muhassıl (resmi görevli) oturmaktadır. Daha sonraki yıllarda köyde göç başlar ve sebebi bilinmeyen şekilde nüfusta azalma görülür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi’nde “Elviran Köyü’nde Şeyh Ali Camii Şerif Vakfı” kaydı bulunmaktadır. Bu cami Yeşilköy iken yeni cami yapımı için yıkılmıştır.

Cumhuriyet döneminde önce Yabanabad (Kızılcahamam) kazası Şorba (Ali Dede Şeyhler) nahiyesine bağlanan Elviran/Elören Köyü, 1953 yılında Çamlıdere ilçesi Merkez bucağına bağlanır. Günümüzde Kızılcahamam ilçesine bağlı olan Yeşilköy ise Elören Köyü’nün bir mahallesidir. Yeşilköy’de oturanlar Kızılcahamam’a, Elören’de oturanlar da Çamlıdere’ye bağlanılmasını ister. Bu istekleri aynen uygun görülür ve Elören Köyü ikiye bölünür ve Yeşilköy kurularak, Kızılcahamam ilçesine bağlanır. 1975 yılında 186 nüfuslu olan Elviran Köyü’nde 2009 yılı adrese dayalı nüfus sayımında 24 erkek 33 kadın ve toplam 57 kişi oturmaktadır. İlkbahar’dan itibaren köyde nüfus artışı olur. Şehirlerde oturan emekliler yaz aylarını köyde geçirirler. Geleneksel mimaride yapıların korunduğu Elören’de cami ve köy konağı vardır. İlköğretim taşımalı olarak ilçe merkezinde sürdürülmektedir. Ekincik ve Uzundere vadisinde bağ ve bahçeler bulunmakta, kısmi arıcılık, hayvancılık ve tarım yapılmaktadır. Tarımsal Kalkınma  Kooperatifi bulunmaktadır.
Yorumlar - Yorum Yaz
@

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Hava Nasıl Olacak
Takvim
Üyelik Girişi